index
ana sayfa
Site İçi Arama
ana sayfa hakkimizda urunler projeler bayiler teknik bilgiler iletisim
Untitled Document
news
Alışveriş Sitemiz www.eklite.com
eklite adlı e-ticaret sitemiz yayında...
Devamı >>  06.11.2008
Neden Enerji Tasarrufu?
Kalkınmakta olan ve nüfusu artan bir ülke olması nedeniyle Türkiye'nin enerji tüketimi hızla artmaktadır.
Devamı >>  24.10.2008
Aydınlatma Katalogumuz
Klite Aydınlatma katalogu çıkmıştır.
Devamı >>  24.10.2008
HABERLER
Neden Enerji Tasarrufu?
  24.10.2008
Kalkınmakta olan ve nüfusu artan bir ülke olması nedeniyle Türkiye'nin enerji tüketimi hızla artmaktadır.

kuresel isinmaBu da doğal kaynakların bilinçsizce ve büyük bir hızla tüketilmeye başlamasına neden olmuştur. Bu bilinçsizce tüketim, enerji kaynaklarının verimli kullanımını gündeme getirdiği gibi, tüketim sonucunda oluşan her türlü katı sıvı ve gaz atıkların da arıtılmadan doğaya atılmasının meydana getirdiği önemli çevre kirliliğinin önlenmesi arayışını da beraberinde getirmiştir.

Üretilen enerjinin yaklaşık üçte biri sanayide tüketilmektedir. Bu enerjinin önemli bir miktarı, ileri teknoloji ürünlerinin kullanıldığı enerji tasarruf önlemleriyle geri kazanılabilir. Enerji tasarrufu sayesinde hem ülkemiz enerji darboğazından kurtulacak, hem de sanayici aynı ürünü daha düşük bir maliyetle elde ederek rekabet gücünü arttırmış olacaktır.

Enerji tasarrufu, gerekli olan enerjinin azaltılması veya kısıtlanması şeklinde düşünülmemelidir. Enerji

tasarrufu, kullanılan enerji miktarının değil ürün başına tüketilen enerjinin azaltılmasıdır. Enerji maliyetlerini düşüren üretici, aynı miktardaki mal veya hizmetleri daha az enerji veya aynı miktar enerji ile daha çok mal ve hizmet üreterek, ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttıracaktır.

Enerji tasarrufu, enerjinin doğru kullanımı ile mümkündür. Enerjinin doğru kullanımında temel amaç, en az enerji miktarı ile en çok işi yapmaktır. Enerjinin elde edilmesi için yatırım yapılması sırasında veya tüketici tesislerinde kullanımı sırasında yüksek bedeller ödenmektedir. Devlet yatırımlarından konutlardaki tüketime kadar giden doğru politikalar ve davranış biçimlerinin geliştirilmesi ve ülke düzeyinde yaygınlaştırılması ile verimlilik artırılabilir. Enerji tasarrufu iki ampulden birini söndürerek yapılan kısıntı ya da programlı olarak yapılan kesinti değil, gereksinimler ve konfor şartları içersinde, fazladan ve gereksiz tüketilen enerjinin tasarruf edilmesi anlamını taşımaktadır.

Untitled Document


Untitled Document
LB Elektrik San ve Dış Tic Ltd Şti. Refik Saydam Cad. Şimal Sok. No:7/2 Şişhane & İSTANBUL - TÜRKİYE Tel: +90 212 245 5268 & Fax: +90 212 293 5063
Designed By Web Tasarım